Prag Mezarlığı – Umberto Eco


Umberto Eco’nun 6. romanı Prag Mezarlığı, 2010 yılında İtalya’da “Il Cimitero di Praga” orjinal adıyla yayımlandı. 2011 yılında  “The Prague Cemetery” adıyla İngilizce çevirisi basılan eser, aynı zamanda Eco’yu çok satan yazarlar listesinin üst sıralarına da yükseltmiş oldu.

Kitapta Nazilerin Yahudi soykırımının gerekçesini oluşturduğu iddia edilen Siyon Önderlerinin Protokolleri’nin ortaya çıkışı ele alınıyor.

Bir antika kitap ve belge koleksiyoneri de olan ve şahsi kütüphanesi, 19. yüzyıl Avrupa tarihine ait çok sayıda kaynak içeren Eco, Prag Merzarlığı’nda, elindeki kaynakları derin bir tarih, edebiyat ve kültür birikimiyle harmanlayıp romanlaştırıyor. Kitabın sayfaları arasına dönemin kaynaklarından seçilmiş resimlerin serpiştirilmiş olmasının, esere ayrı bir zenginlik kattığını söyleyebiliriz.

Entelektüel kimliğinin yanı sıra bir gurme olan Eco, Prag Mezarlığı’nda 19. yüzyıl Fransız mutfak kültüründen de oldukça detaylı bahsediyor. Dönemin restoranlarını ve yemek masalarını ayrıntılı olarak tasvir ederken, kimi yerlerde yemeklerin içerdiği malzemeler ve tariflere de yer verilmiş.

Adı: Prag Mezarlığı

Yazarı: Umberto Eco

Çeviren: Eren Yücesan Cendey

Yayınevi: Doğan Kitap-2011

Sayfa Sayısı: 496


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.