Mağaradakiler

Hayatın içinden, insana dair, insan için…

Mağaradakiler / Kitabiyat / Prens – Niccolo Machiavelli

Prens – Niccolo Machiavelli

/
/
/
310 Views

Floransalı siyasetçi, yazar Niccolo Machiavelli tarafından yazılmış politika hakkında bir incelemedir. Machiavelli, yakın dostu Francesco Vettori’ye yazmış olduğu 10 Aralık 1513 tarihli ünlü mektubunda “Prens” hakkında şöyle der.

“…de Principatibus (Prenslikler Hakkında) adlı küçük bir eser yazdım. Burada bu konu üzerinde düşüncelerimin inebildiği kadar derine iniyorum, prenslik nedir, türleri nelerdir, nasıl kazanılırlar, nasıl elde tutulurlar, neden kaybedilirler bunları tartışıyorum…”

Eser, Toskana (Floransa) ağzıyla yazıldığı halde, başlığı ve bölüm başlıkları Latince yazılmıştır. 1513 yılında yazılmış olan Prens’in ilk basımı ancak 1532 yılında yapılabilmiştir. Kitaba İtalyanca “Il Principe” başlığını koyan da bu ilk yayıncısıdır. Machiavelli’in en bilinen eseri sayılır ve daha sonra ortaya atılan “Makyavelist düşünce” nin temelini oluşturur.

Eser hakkında Bacon, “Machiavelli’nin amacı devleti yönetenlerin yapmayı adet edindikleri şeyleri göstermektir. Bunların ne yapmaları gerektiğini öğretmek değildir” der.

Prens, siyasetin yöntemlerinin sanatsal ifadesidir. Bu yüzden her siyasetçinin ve siyaset bilimcinin okuması gereken bir kitaptır.

Adı: Prens

Yazarı: Niccolo Machiavelli

Çeviren: Nazım Güvenç

Yayınevi: Anahtar Kitaplar-1999

Sayfa Sayısı: 144

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This div height required for enabling the sticky sidebar