Mağaradakiler

Hayatın içinden, insana dair, insan için…

Mağaradakiler / Kitabiyat / Zeytin Kitabı – Emine Gürsoy Naskali

Zeytin Kitabı – Emine Gürsoy Naskali

/
/
/
521 Views

Epeyce ertelenmiş bir ziyaret için nihayet bir Cumartesi günü ikindi vakti Kitabevi Yayıncılık’ta Mehmet Varış Bey’in yanındaydım. Saat itibariyle işlerin hafiflemiş olduğu bir zaman diliminde bulunmamızın rahatlığıyla kendisiyle uzunca sohbet etme fırsatı bulabildik.

Sohbetimizde devam eden projesinden ve bu kapsamda hazırladıkları yayınlardan söz etti. Zeytin Kitabı bu projenin önemli kitaplarından biriydi.

Zeytin Kitabı kolektif bir çalışma, her bölüm farklı yazarlarca hazırlanmış. Zeytincilikle uğraşmak isteyenlerden kültür sevdalılarına, araştırmacılardan kitap kurtlarına kadar herkesin ilgisini çekebilecek bir eser.

Türkiye’de zeytinin coğrafi dağılımı, tarihi metinlerde zeytin, Türkiye’de zeytin ve zeytinyağı terminolojisi, zeytin türküleri, Adatepe zeytinyağı müzesi, anıtsal zeytin ağaçları ve II. Dünya savaşı esnasında ülkemizde yaşanan zeytinyağı karaborsası ve bu olaya ait günlük gazetelerde çıkan haberler bir günce şeklinde Zeytin Kitabının bölümlerini oluşturmaktadır.

Eser, anılan içeriğiyle hem kültür, hem bilgi kaynağı hem de tarih kitabı özelliği taşımaktadır. Bolca görsel öğeyle beslenmiş Zeytin Kitabı’nı keyifle okuyacağınızı tahmin ediyoruz.

Adı: Zeytin Kitabı

Editör: Emine Gürsoy Naskali

Yayınevi: Kitabevi Yayınları-2017

Sayfa Sayısı: 339

1 Yorumlar

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This div height required for enabling the sticky sidebar