Mağaradakiler

Hayatın içinden, insana dair, insan için…

Mağaradakiler / Kitabiyat / Ben Nesli – Jean M. Twenge

Ben Nesli – Jean M. Twenge

/
/
/
372 Views

ben nesliSosyal psikoloji alanında araştırmalar yapan akademisyen, Psikolog Dr. Jean M. Twenge, ”Ben Nesli” kitabında; ABD ve dünya toplumlarının 1970-1990’lı yıllarda doğmuş olan “ben nesli” kuşağını analiz ediyor. Twenge’in vardığı sonuçlar sağduyulu gözlemcilere çok da yabancı gelmeyecek. Kitapta, toplumların içinde bulunduğu vahim durumun deneysel verilerle tespitini ve çözüm önerilerini bulacaksınız.

Kitaptan birkaç paragraf:

“Mc Donald’s ve Coca-Cola örneklerinde olduğu gibi Amerikan bireyciliği, dünyanın her köşesine yayılıyor. Son moda akımlar gelişen ülkeleri sarmaya devam ederse, ben nesli yansımaları, çok yakında bütün dünyaya ulaşacak. Dünya’daki birçok ülkede çocuklar, Amerikan kültürüne maruz kaldıkları sürece, ailenin her şeyden önce geldiği fikrine isyan etmeye başlayacaklar. Pop kültür sürekli bireyselliğe değiniyor. Araştırmaya başladığımda birçok farklı yerde birey kelimesini duymak beni çok şaşırttı. Herkes gibi ben de bunu önceden hiç fark etmemiştim”

“…Özgüvenin başarıdan çok daha önemli olduğu prensibine göre yetiştirilen bu gençler, kendilerini her şeyin üzerinde konumlandırmaya şartlandırılmış. Her hayalin gerçekleşebileceğine yürekten inanıyorlar. Fakat aynı zamanda hayatın acı gerçeklerine henüz hazır değiller. Son 40–50 yılda 14–16 yaş ergenlerde ve lise öğrencilerinde Ben Değerliyim düşüncesindeki artış %86. Kaygı artış oranı ise %85. İntiharlar ise ikiye katlanmış durumda.”

“Depresyon sadece hayattan çok şey beklediğimiz için değil, aynı zamanda yaşam şartları zor ve hayat çok pahalı olduğu için gerçekleşiyor. Bir şeyin en azına bile ulaşmanın çok zor olduğu bu devirde, Ben Nesli, hep daha fazlasını istiyor. Filmler, ihtişamlı meslekleri olan kişilerle dolu, ancak iyi bir üniversiteye girmek günden güne zorlaşıyor. Küçücük evler bile insanların alım gücünü zorlarken, diziler köşklerde çekiliyor. Sanki biri bizimle dalga geçiyor. Zengin olacağımızı umarak yetiştiriliyoruz ama cebimizdeki para, kötü bir apartman dairesinin kirasını ödemeye bile yetmiyor.”

Adı: Ben Nesli

Yazarı: Jean M. Twenge

Çeviren: Esra Öztürk

Yayınevi: Kaknüs-2009

Sayfa Sayısı: 384

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

This div height required for enabling the sticky sidebar