Saf ve Düşünceli Romancı – Orhan Pamuk


Nobel ödüllü edebiyatçımız Orhan Pamuk’tan yeni bir eser, “Saf ve Düşünceli Romancı”. Orhan Pamuk bu kez bir roman ile değil, otuz beş yıllık yazarlık deneyimlerini aktardığı bir eser ile karşımızda. Kitapta Orhan Pamuk’un Harvard Üniversite’sinde verdiği Norton dersleri ders notları bir araya getiriliyor… Daha önce T. S. Eliot, Borges, Calvino ve Umberto Eco gibi yazarların da verdiği bu derslerde; Pamuk, edebiyat ve sanat anlayışını bir bütün olarak sunuyor.

Bir romanı okurken kafamızda ne gibi işlemler yaparız? Roman kahramanlarıyla gerçek insanlar arasındaki ilişki nedir? Roman sanatı ile şiirin, resmin ve siyasetin ilişkisi nedir? Yazarın kendi sesi, imzası, özel dünyası nasıl oluşur? Romancı nerede kendisini, nerede başkalarını anlatır? Romanı gerçek yapan “gizli merkez” nedir ve nasıl kurulur? Pamuk bütün hayatı boyunca meşgul olduğu bu soruları Türk ve dünya edebiyatından örneklerle cevaplıyor.

Pamuk, bu kitapta roman okurken ve yazarken karşılaştığı harikaları, kendi kişisel deneyimleri ve hatıralarından aldığı güçle, herkesin anlayacağı bir konuşma dili ve rahatlığıyla hikâye ediyor.

Adı: Saf ve Düşünceli Romancı

Yazarı: Orhan Pamuk

Yayınevi: İletişim Yayınları-2011

Sayfa Sayısı: 153


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.