Kızıl Pençe – Mustafa Armağan


kizil penceKâzım Karabekir Paşa, Tek Parti yönetiminin zirvede olduğu 1933 yılında yazdığı yazılarında, Mustafa kemal Paşa’nın Lozan’la birlikte sinsi bir grup tarafından kuşatıldığını ve en büyük hatasının bu gruba dayanarak iktidar sürme karşılığında milletten ve özgürlük mücadelesinden kopmak olduğunu söyler ve ülkede terör estiren gizli bir örgütü deşifre eder.

Kızıl Pençe adını verdiği bu gizli ve eli silahlı örgütün başında kim vardı? Kimleri kullanırdı? Asker içinde uzantıları var mıydı? Bu ve benzer soruların cevaplarını Kâzım Karabekir Paşa’nın analizlerinden öğreniyoruz. Karabekir Paşa anılarıyla hem bir döneme hem de bu örgütün karanlıkta kalan çehresine ışık tutuyor.

Araştırmacı Mustafa Armağan, yeni kitabı Kızıl Pençe’yi Kâzım Karabekir Paşa’nın bahsi geçen konularda yazmış olduğu üç farklı metinden derliyor. Karabekir Paşa’nın çeşitli kitaplarına dağılmış bulunan keskin eleştirel bakışını, tek bir kitabın çatısı altında toplamakla kalmayıp Paşa’nın söylediklerini netleştiriyor, mesajını anlaşılır kılıyor.

Kızıl Pençe, yakın tarihimizin kırılma dönemi olan 1922-1933 yıllarında yaşananları yalın bir şekilde ortaya koyan ilginç bir eser.

Adı: Kızıl pençe

Yazarı: Mustafa Armağan

Yayınevi: Timaş-2012

Sayfa Sayısı: 304


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.