Kayı 1 – Ahmet Şimşirgil


Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Kayı serisinin ilk kitabı olan “Kayı I” de Osmanlı Devleti’nin kuruluşu ve ilk beş padişahının (Osman Gazi, Orhan Gazi, Murad-ı Hüdavendigâr, Yıldıırm Bayezid ve Sultan Çelebi Mehmed) dönemlerini anlatıyor.

Kitap, klasik kronolojik tarih anlatımından öte, olayları yaşandığı dönemin koşullarıyla birlikte değerlendirerek, neden sonuç ilişkilerine ağırlık veren bir tarz ve bilimselliğin gerektirdiği objektiflikle kaleme alınmış. Her bir padişah için bir bölüm şeklinde düzenlenmiş olan eserde, bölüm sonlarında ilgili padişahın şahsiyeti bir başlık altında incelenmiş.

Özellikle son yıllarda, tarih anlatımlarında çokça karşılaştığımız sübjektiflik, ideolojik yaklaşım ve duygusal eğilimler gibi sapmalardan uzak, birincil kaynaklardan derlenmiş gerçek Osmanlı tarihi okumak ve gençlerimize tarihi sevdirmek için kütüphanelerimizde bulunması gereken bir başvuru eseri.

Adı: Kayı I Ertuğrul’un Ocağı

Yazarı: Ahmet Şimşirgil

Yayınevi: KTB Yayınları-2008

Sayfa Sayısı: 327


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.